De senaste lördag eller söndagarna har jag haft en summering av ”seglingarna” på Sailonline.org. Det är inget planerat utan har bara blivit så. Och denna helg är inget undantag. Det viktigaste att rapportera är väl att min bror lyckades nå förstaplatsen på rankingen. Förra helgen spikade han racet mellan Buenos Aires och Punta del Este. Ett knepigt race som startade i mycket lätt vind som vred runt 180 ° vid ett par tillfällen. Grattis brorsan! Efter lite fegt vägval nådde jag själv inte riktigt till topp utan slutade på 40:e plats. I veckan var det sedan dags för ett riktigt trixigt race som kanske borde ha varit en helgsegling med tanke på banläggningen. Jag startade med målsättningen att ta mig i mål. Att vara vaken på nätterna funkar inte för mej om jag ska ha koll på jobbet. Brorsan däremot var även här med och slogs i toppen, sjätte plats. Vinnare blev en italienare, ”Rhino”. Så till Själland Runt som gick av stapeln igår lördag. Ja, jag ska vara glad att jag kom i mål. I tröttheten mitt i natten hade jag lagt in ett kurskommando för en rundning. Problemet var bara att jag av misstag knappade in kontrakurs! Lyckligtvis vaknade jag av min väckarklocka och kunde utföra rundningen manuellt, och va tillräckligt vaken för att rädda situationen när båten sedan plötsligt vände helt om. Jag förlorade dock 0,6 Nm som just då var fem placeringar. I mål hamnade jag på tionde plats. Finska ”Gintonic” vann och Italienska ”WINSTON_4″ tog täten i rankingen tack vare en tredje plats. Min tia förde upp ”wwwTANGOSAILINGnu” till nionde på rankingen. Just nu är vi på väg på en repris av Ocean Race leg 3 från Indien till Singapore. Efter en trevande start med skön sömn på nätterna har jag styrt mig fram till en plats runt tio.
Den 26:e startar Maputo Durban Race, dock inte med Farr 40 som jag hoppats på, utan det blir First 40.7.
-
Senaste inläggen
- Raymarine 2star 2025 | 33 anmälda 19 april, 2025
- Vår! 29 mars, 2025
- Raymarine 2star 2025 | Anmälan öppen 22 mars, 2025
- Anmälan öppen till Notstickshällan Race 16 mars, 2025
- Resumé 2024 1 mars, 2025
- Anna 15 mars, 2025 at 21:29 on Resumé 2024Grattis till km-segern och säsongens övriga fina resultat. Hoppas kommande säsong ger bra vindar vid tävlingarna!
- Niklas 12 mars, 2025 at 11:56 on Jag kom av mig lite…Gjorde det för några år sedan. (Ganska många år sedan nu) Bjöd in i samband med Notstickshällan och Flaggfesten, men
- Lasse 11 mars, 2025 at 16:07 on Jag kom av mig lite…https://www.blur.se/2024/09/06/ibland-ar-det-lilla-det-stora/
- Lasse 11 mars, 2025 at 16:06 on Jag kom av mig lite…Hej Du kanske ska försöka få ned era medlemmar till och prova radiosegling, DF 65. "Riktig" segling är alltid det
- Amandasuenseve2 3 mars, 2025 at 22:56 on Nya kappseglingsreglerJag såg dig och kunde inte motstå att skriva! Meddela mig där! ---> https://rb.gy/44z0k7?Vada
- Niklas 1 mars, 2025 at 22:10 on Resumé 2024Rätt ska vara rätt! Jag hade lite bråttom...Skrev att det var en IF som vann Arkö. Men IFen var tvåa
- Tobias 1 mars, 2025 at 14:14 on Resumé 2024Tack Niklas och Jim för en som vanligt rolig säsong! Nu kör vi järnet tillsammans en säsong till!
- pontus wallin 21 februari, 2025 at 12:58 on Båtkoll i Trosa hamn 20230607Båten Windspiel skulle kanske kunnen vara en Puzzle 36?
Meta