Jag hittade en gammal LYS-tabell, från året 1980. Det är 35 år sedan. Många av dagens båtar finns förståss inte med. Och många av dåtidens båtar har försvunnit ur listorna. Men många är kvar, och ibland skiljer det en hel del från dåtidens bedömning till dagens SRS-tabell.
Express hade på den tiden 1,08. Albin Cumulus 1,06 och J/24 1,07.
Bumerang 32 hade då 1,11 och nu, 2016 ska den segla på SRS 1,161.
Flamingo 40 hade 1980 ett LYS-tal på 1,15. Nu har den SRS 1,219
Bildena nedan är klickbara för de som vill se bättre.
Coolt. Jag gjorde ett inlägg på Öresund Regatta om Mätregler som vi minns, LYS.
http://sundetregatta.blogspot.se/2015/12/matregler-vi-minns-lys.html
Vi hade minsann 1.07 på vår Omega 28. Det var ju så att Albin Express, J-24 blev ju helt felbedömda när de kom och vann massor. LYS-talet steg ju varje år men seglarna lärde sig båtarna och var före hela tiden.
Vet att J-24 hade faktiskt 1,03 i dom tidiga LYS tabellerna. L-O m.fl. hade nog missat lite hur snabba jollelika kölbåtar var, gentemot de feta IOR båtarna/”vattenplågarna”.
L-O hade väl inte mycket med LYS-tabellerna att göra. Han var en drivkraft men sen tog andra på västkusten over.