Trosa BKs sörmlandscupsegling, Lions Kanna går av stapeln den andra september i år. Tyvärr krockar det med optimisternas regionkval i Stockholm. De bästa optimistseglarna kommer nog att välja reg-kvalet före ”Kannan”.
Anmälningsläget ser dock possitivt ut då det redan är nio anmälningar på listan. Fyra optimister, tre Laser Radial och två Laser Standard. Kul att Oaxens BK dyker upp på tävlingen. Är det möjligen första gången OBK finns med på Sörmlandscupen?
Noterbart är att Oaxen har fem deltagare vilket är det som krävs för att kunna tävla om vandringspriset Lions Kanna. Lions Kanna är ett lagpris som delas ut till tävlingen bästa klubb enligt en något knepig beräkningsformel.
Regattan är naturligtvis öppen för alla jolleseglare, inte bara de i Sörmland.
Klasser som finns med i inbjudan är Optimist, Optimist grön, E-jolle, Laser std, Laser Radial, Zoom 8 och Tvåkrona (grön).
All info finns på lionskanna.wordpress.com