TrBKs jolletävling Lions Kanna lockar

Lions201424 september arrangerar Trosa BK jolletävlingen Lions Kanna för 29:e året. Tävlingen lockar tydligen, för anmälningarna strömmar in i god takt. Lions Kanna har under åren varit en av Sörmlands största jolletävlingar. Deltagarrekordet från 1990 är på 70 deltagare vilket är svårt att slå. Men de senaste åren har antalet seglare ökat och förra året kom 35 seglare till start, och inför årets tävling är det redan nu 13 anmälningar registrerade.

Optimist, Optimist grön, Zoom 8 är inbjudna. Dessutom bjuder vi in Laser, Laser Radial och Laser 4.7 till en SRS-klass. Vi testade det förra året eftersom Laserseglarna är ganska få. I stället får en massa klasser med två deltagare i varje seglar de tillsammans enligt handikappsystemet SRS, vilket funkar okej. Standardseglarna ligger i topp, men det beror ju på att de oftast är de som är mest rutinerade. Möjlighet till att dela upp Laserseglarna i egna klasser finns, om det skulle komma in ett större antal anmälningar.
I Laser-klassen dyker det då och då upp föräldrar och äldre seglare som deltagit på ”Kannan” förr i tiden. Kul tycker vi, och seglarna. Segling är en sport för alla åldrar och här finns inga åldersgränser, förutom i Optimist då.

”Kannan”

I regattan tävlas det också om ett stort klubb-pris, och det kanske är anledningen till tävlingens popularitet. Det stora vandringspriset, med samma namn som regattan, Lions Kanna är mycket åtråvärt. För att ha chansen att ta hem ”Kannan” bör klubben ha minst fem deltagare fördelat på minst två olika klasser. Detta lagpris har faktiskt gjort att de individuella resultaten är mindre viktiga och kanske är det just därför som alla har så kul. Trots de mindre bra seglingsförhållandena som råder på banan.

Vi seglar på viken precis utanför klubbhamnen. Fördelen är förstås kort utsegling, publikt och att de som tröttnar kan gå i land och vila.
Nackdelen är det grunda vattnet. Kapsejsar en båt så sitter masten nästan oundvikligen i botten. Det är också gott om sjögräs vilket ställer till det en del. Men så kan det ju vara även på större regattor har jag hört, som i Rio till exempel.
Detta talar vi dock om i inbjudan, men seglarna kommer ändå.

Pokaler delas ut till de tre första i respektive klass. Nytt för i år är att de gröna seglarna alla får medalj. Olika valör beroende på placering. Dock finns resultatlistan kvar.
Ett stort prisbord med fina priser till samtliga seglare finns också. Sedan brukar det även bli kaffe/saft och hembakta bullar efter genomförd segling.

Det är alltså 29 året tävlingen arrangeras och bland de som startat genom åren märks bland annat Erik Lindén, Christian och Rebecka Harding, OS-seglaren Josefin Olsson och Americas Cup Youth-seglaren Eddie Klemets.
Totalt har 333 seglare passerat start- och mållinjerna genom åren.
Flest individuella segrar har Kalle Hammarkvist, SS Svearna som tagit fem segrar i E-jolle. Christian Harding har fyra segrar.
Lagpriset har Trosa BK vunnit flest gånger, men de senaste åren har kampen stått mellan Nyköpings SS och Oxelösunds SS, och just nu innehas ”Kannan” av Nyköping.

Tävlingen är öppen, men lokal, och inbjudan riktar sig främst till klubbarna i närheten.

Lions Kanna Inbjudan, anmälan med mera >>>

Tävlingsstatistik >>>

Det här inlägget postades i Jolle, Kappsegling, Stockholm, Trosa Båtklubb och har märkts med etiketterna . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.