• Gotland Runt, sammanfattning

Så var alla båtar inne i hamn igen, nästan i alla fall. Enligt resultatlistan är det två båtar som inte rapporterats i mål eller ha brutit. En Bavaria 47 och en Class 40, men den borde inte vara kvar på havet vid det här laget. Förutom dessa två så har åtta båtar brutit vilket måste vara den lägsta siffran på många år. Förra året bröt 72 båtar och året innan 26. Så klart beror det på att vädret varit så där ”lagom”. Inga hårda vindar att sköra segel i och få sjösjuka av, inte allt för mycket bleken som tröttade ut seglarna. Vissa haverier har dock förekommit, men i de flesta fall lindriga.
Några bleken blev det dock, och förståss påverkar dessa resultaten. Främst var det båtarna på bana Bravo som drabbades. Först utanför Huvudskär på onsdagkvällen. Där låg alla båtar och guppade medan klockan gick. Fördel småbåtar i det fallet.
På bana Alfa drabbades man av mindre områden med bleken runt Gotska Sandön. Sedan stängdes fläkten av på ostsidan av Gotland vid niotiden på torsdagen. Det syns klart i resultatlistorna, speciellt IRC B. De flesta som passerade Fårö före halvnio hade topp-placeringar vid Östergarn. Perfect, Aspect 40, passerade 8:10. De låg 26:a vid Nynäs, etta vid Östergarn. LM Information passerade 8:30, 31:a i Nynäs, trea vid Östergarn. Ada, Dehler 44 rundade 7:53 och seglade upp från 14 till 2. Och det finns flera. Sedan blev det tvärtom för ”B-båtarna” vid Visby. De som kom ”för tidigt” fick vänta in motståndarna. Det va på fredagmorgon före 6:30. Sedan förekom det en hel del små vindhål på slutet och speciellt mellan Sandön och Alma. Almagrundet är ju känt för att vara vindfattigt just vid målgång av Gotland Runt.

Resultaten då, och mina tips? Jo enligt följande:
Klass ORCi A. Här var det väl inga överaskningar direkt. Mina tre tips slutade alla blan de sex första. Två av dem på pallen, och den tredje, segraren, S&S 44:an Prospect of Whitby hade jag skrivit om. Fyra gånger tidigare har denna båt vunnit och nu blev det alltså femte gången. Detta visar ju att man inte måste ha en ny modern båt för att hänga med. Xplorer, X-332 höll sig framme från start och låg aldrig sämre än tvåa.

ORCi B. Här vann Aida, First 40.7 med Lennart Evrell. Ingen stor överaskning, men inte nån av mina tips. Du Soleil, IMX 40 och DataCom, Sinergia 40 slutade tvåa respektive fyra. DataCom tappade ordentligt i början, låg bara på 17:e plats vid Nynäs, men seglade upp sig sakta men säkert. Min tredje favorit, UK Syversen, Arcona 430 hade täten så sent som i Visby, men seglade väldigt långt västerut på sin våg mot Alma. Där försvan många placeringar. Om det var dålig vind eller helt enkelt för lång väg vet jag inte. 19:e plats blev det till slut. Alla fem IMX 40 bland de tolv första för övrigt.

Varuna. Foto: Jim Qvarnström

ORCi C. Här blev det lite ändringar i startlistan efter att jag gått igenom klassen. Double Scoring gjorde att flera båtar från IRC C dök upp även här. Seger blev det för Kung Harald med sin TP 52 Fram XVI. Tvåa blev Tyska Varuna, Rogers 46. Fram fanns inte med i listan när jag tippade på just Varuna. Den gamla 80-fotaren Royal Blue (fd. Nicorettes) Ledde efter kryssen vid Svenska Björn, men sen var det mest undanvind och de modernare båtarna med peke och gennaker tog över.

IRC C. Även här blev kungen kung, som väntat. Främsta utmanare var Yani med Niklas Zennström och trea blev Norska Camilla, precis som mitt tips, alla tre. Tyska tjejbåten Tutima blev nia av de 14 startande. Och så har vi det här med double scoring där Varuna slår Shakti i ORCi men Shakti slår Varuna i IRC.

IRC B. Här gick inte mitt tips vägen alls. Dels beror det väl på blekena. Mina tips var Magic, Teknova och Matador. Magic va väl en av de större båtarna som drabbades mest negativt av dessa vindhål. Seglade dock upp sig från 25:e till tioende. Teknova seglade in på en hygglig sjätte plats. Om man nu delat klassen vid 1.100 så hade Teknova vunnit med Magic tvåa. Matador, J/109, var uppe på fjärde, femte plats vid några tillfällen, men föll till tolfte till slut. Nu saknade man ju Peter ”Blur” Gustafsson som i sista stund fick lämna w.o. på grund av sjukdom. En person gör dock inget resultat…tror  jag.
Klass-segrare blev i stället en av de små Farr 30:orna, Avantime, med Magnus Woxén. Segermarginalen blev dock minimal. Endast en minut och 47 sekunder skilde till Ellvan, Pronavia 38 med Lars Billström. Billström har ju vunnit förr, så denna båt borde jag tänkt på innan. Trea blev Arcona UK Racing med segelmakaren Micke Olesen som därmed vann segelmakarkampen mot Bengt Falken Berg, Albatross och Pär Lindforss, North. Arconan var för övrigt sex minuter från segern.

SRS A1 Här bröt ju en av mina tips, Linjett 34, tidigt. La Dolce Vita ”floppade” ju totalt och slutade bara på 18:e plats. Men mitt tredje tips Inga Grund, X-332 slutade i alla fall på en hedervärd fjärde plats. Jag varnade dock för Wasa 55:an Vindile, med all rätt. Den van nämligen med 37 minuter före Södetäljebåten Daiquiri med Gunnar Frostell. Båda dessa båtar har för övrigt vunnit Landsort race de senaste åren, Daiquiri i år och Vindile förra året. Trea blev Calliope, Linjett 37. Flera Sörmländska båtar lyckades bra, däribland Dehlta, Dehler 34 SV med Leif Englund som blev sexa och Södertäljebåten Skidbladner som blev åtta.

Team Räknäs. Bilden lånad med tillstånd från Team Räknäs.

SRS B. Här fick jag både mycket rätt och en del fel. Mina tre tips gick alla in på topp åtta, och segraren MK-produkter, J/80 slog till med en av de största segermarginaler jag sett. För tvåan Miss Conduct hade det inte hjälp med SRS-tal 1.00 för att vinna. MK-produkters segermarginal blev hela 8 timmar och 11 minuter. Till tionde plats skiljde över 11 timmar. J/80-båtar trivs på undanvind, men det va på kryssen mot Hoburgen som MK-produkter tog ledningen. Dessförinnan hade det varit tre Scampi i täten. Kul att dessa hänger med trots att det va 40 år sedan de konstruerades.

Björnsnabben till vänster. Foto: Niklas Qvarnström

Den andra J/80:an Björnsnabben slutade trea. Scampibåtarna slutade på hedersamma fyra, femma och sjua. Där i mellan, på sjätte plats kom minitonnaren med undommarna i Team Räknäs. Det hade jag ju inte trott. Dock har jag gärna fel om sånna saker. Man behöver inte ha en stor fet båt för att vinna.
På tionde och elfte plats slutade Eldkvarn, Ridas 31, från Södertälje och Wild, Linjett 33 från Östertälje.

Och till sist några rader om SRS B. Klassen jag av naturliga skäl hade mest koll på. Segraren Du Får af Matrisen, Dufour 40 med Anders Karén hade jag tippat som segrare, men det såg inte så ut halvvägs. Aspect 40:orna, och då speciellt Respect med Anna Drougge drog iväg ordentligt på Gotlands ostsida när bakomvarande la sig i bleket. Som mest ledde Respect med nästan fyra timmar vid Knolls Grund. Dessa fyra timmar åts sedan upp på tio timmar. Så fort kan det vända. Perfect fick dock andra platsen och trea kom Vitklucka, X-35 med Per Tengå. Xperia slutade fyra efter bra segling banan runt och en stark spurt där man låg sjua vid Alma. EG Engineering, First 36.7 låg trea vid Alma, men tappade en hel timme på väg in mot mål jämför med andra. Den andra Aspect 40:an LM Informationstjänst låg nia vid Alma och seglade in som femma i mål.
Rio, den tredje X-35:an med Ludvig Axling slutade på 16:e plats efter en lite trög inledning där de låg 30 vid Nynäs.

Nästa år ska jag inte sitta här och skriva, då ska jag vara med och segla. Och då blir det förståss storm och regn.

Det här inlägget postades i Kappsegling och har märkts med etiketterna , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.